loader image

Otopark işletmelerinin maliyetlerini düşürme ve karlılıklarını arttırabilmeleri için otopark otomasyon ve ücretlendirme sistemlerini kullanmaları zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Yapılan araştırmalar, ücretlendirme sistemi bulunmayan otoparklarda tarife kaçakları nedeniyle, otopark gelirlerinde %20-25 düşme olduğunu gösteriyor. Otopark ücretlendirme sistemlerinin getirdiği otomasyon sayesinde sadece gelir değil, aynı zamanda müşteri memnuniyeti de artıyor. Müşterilerin giriş-çıkış sürelerini kaydeden ve bu verileri istatistik olarak sunan sistemler artık bütün otoparklarda kullanılıyor.

Otomatik ücretlendirme sistemleri günümüzde oteller, alış-veriş merkezleri, hastaneler, havalimanı, ticari ve özel otopark alanlarının giriş ve çıkış kontrolleri için ağır çalışma şartlarına uygun olarak dizayn ediliyor ve her birinin ihtiyacını karşılayacak şekilde donatılıyor.

Otopark giriş ve çıkış işlemlerini otomatikleştirmek, çıkışta park ücreti hesaplamasını basitleştirmek ve ayrıca otopark işletmeciliğinde daha fazla verimlilik sağlamak amacı ile kurulan sistem aynı zamanda otomatik olarak bilgi toplama ve etkin bir otopark yönetimi için gerekli mali ve istatiksel bilgilerin kaydedilmesini ve raporlamasını da sağlıyor.

Otopark ücretlendirme sistemlerinde kısa süreli parklanmalar için biletli ve kartlı olmak üzere iki çeşit sistem kullanılmaktadır. Aboneler ise akıllı kart, OGS ve PTS sistemleri ile otopark alanlarını kendilerine tanımlı tarih aralığı içinde kullanabilmektedir.

Otopark işletmecileri ve sistem kullanıcılarının tercihlerini belirleyen ana etkenleri aşağıda ki şekilde sıralamak mümkün;

  • Gelir güvenliğinin yüksek olması,
  • Bakım maliyetlerinin düşük olması,
  • Satıcı ve servis sağlayıcının güvenilir olması,
  • Sistemin genişleyebilir yapıda olması(tam otomatik insansız ödeme, plaka okuma sistemi, OGS bağlantısı vb.)